Nie wiem jak Wy, ale ja uwielbiam pieczywo i różne wytwory podobne Dobrze, że nie pracuje w piekarni, bo pewnie bym wszystko wyjadała. Staram się w domu jak najwięcej piec sama, ale ciągle się uczę i jest to dla mnie nie małe wyzwanie. Wspominałam Wam wcześniej, że uwielbiam zupy, ale oczywiście nie lubię myć miseczek po zupach. Wiążąc obydwa fakty postanowiłam upiec miseczki chlebowe. Wyszły delikatne i bardzo smaczne. Zupa nie wyciekła. Ja zostawiłam sporą część tego wnętrza nie mając pewności, czy nie przecieknie, ale następnym razem wydrążę jeszcze więcej a tylko niedużą warstewkę ugniotę na dnie i po bokach. Domowe pieczywo jest niezastąpione. Poza tym taka miseczka będzie idealna na zbliżającą się Wielkanoc!
Składniki:
– 3,5 szklanki mąki;
– pół łyżki mąki kukurydzianej;
– ponad 1 szklanka wody (ok.300 g);
– 2 łyżki oliwy;
– 1 łyżeczka soli;
– 1 białko;
– 7 g drożdży suchych lub 15 g świeżych
– 1 żółtko do smarowania;
Wykonanie:
Drożdże świeże rozpuścić w letniej wodzie (suche wystarczy wymieszać z mąką). Odstawić na 10 minut. Dodać pozostałe składniki i wyrobić elastyczne, gładkie ciasto. Odłożyć, przykryte ściereczką bawełnianą, w ciepłe miejsce, do podwojenia objętości.
Po tym czasie podzielić na 3-4 części. Z każdej części odjąć malutki kawałek, żeby uformować kulkę na wierzchu miseczki. Rozpłaszczyć każdą na kształt koła i zbierać brzegi do środka, tak, jakbym chciała uformować sakiewkę. Jeszcze raz rozpłaszczyć i znowu tak samo. Dzięki temu bułeczki będą naprężone i urosną do góry. Ułożyć na blasze łączeniem do dołu i odstawić na 30 minut.
Posmarować rozbełtanym żółtkiem. Wstawić do rozgrzanego do 200 stopni piekarnika na 15-20 minut (aż będą rumiane).
Po ostygnięciu odciąć górę i wydrążyć.
Smacznego
Komentarzy: 5
J.R. napisał(a):
22 kw. 2014
Aga chlebki wypadły wspaniale!!! Zrobiłam ich 12 na śniadanie wielkanocne i rodzina nie mogła się nadziwić, że sama upiekłam takie kształtne i smaczne miseczki chlebowe. Dziękuję Ci bardzo za Twój przepis! Według mnie jednak chlebki miały bardzo delikatny smak i zastanawiam się czym by go wzbogacić na przyszłość…
Aga napisał(a):
23 kw. 2014
Bardzo się cieszę, że smakowały, dla takich komentarzy wiem, że warto się starać Rzeczywiście są delikatne, ale to dlatego, że ja zawsze do nich wlewam zupy o wyrazistym smaku. Można oczywiście dodać do ciasta ziół, odrobinę chrzanu, musztardy, wedle uznania i smaku Pozdrawiam ciepło!
J.R. napisał(a):
15 kw. 2014
Cześć Aga!
Bardzo się cieszę, że znalazłam Twoją stronę. Widzę, że – tak jak ja – lubisz wprowadzać nowości w kuchni, ale nie jesteś zaprawioną zawodową kucharką. Twój przepis na chlebki chciałabym wykorzystać w tym roku na Wielkanoc, mam jednak kilka pytań.
Po tym, gdy 2 razy zrobię sakiewkę ciasta jak mam je uformować, by wyszły miseczki – myślałam, że w kulki, ale piszesz, by ułożyć łączeniem do dołu. Skąd mam wziąć to łączenie?
Z podanych składników wychodzą 3-4 miseczki, tak? Możesz napisać jakiej są mniej więcej wielkości? (muszę zrobić ich łącznie 12 :/)
Dziękuję bardzo i pozdrawiam.
Aga napisał(a):
15 kw. 2014
Bardzo mi miło czytać Twoje słowa.
Gdy dwukrotnie uformujesz sakiewki to zagnieć tą sakiewkę na kształt kuli i miejsce które byłoby „wiązaniem sakiewki” ułóż na spodzie (po zrobieniu sakiewki, odwróć je:)). Ja rozpłaszczam zawsze troszkę wszystkie zewnętrzne części zawijam do środka, to miejsce do którego zawijam to jest to łaczenie, dzięki czemu lepiej rośnie w górę. Tak 3-4 spore miseczki. Możesz zrobić mniejsze, jeżeli ma to być jako przystawka wyjdzie 5. Ja robiłam duże, średnica po upieczeniu około 18 cm, wysokość około 13 cm Mam nadzieję, że udało mi się naświetlić Pozdrawiam serdecznie, gdybyś miała więcej pytań zapraszam
Marta napisał(a):
10 mar 2013
Świetny pomysł!