Serniki są u nas uwielbiane pod każdą postacią. Sernik z różnymi dodatkami, bez dodatków, klasyczny, bądź wymyślny. Jak już wspominałam uwielbiam eksperymenty i nie boję się ich zwłaszcza, gdy mam trochę czasu. Owoce takie jak gruszki, czy jabłka idealnie pasują mi do pieczenia, stają się miękkie, a skórka w gruszkach jest prawie niewyczuwalna. Podpatrzyłam ten przepis u Kasi i od razu wiedziałam, że muszę je przyrządzić. Są przepyszne, delikatne i szybko znikają. Ja zamiast rumu dodałam do sera ekstraktu waniliowego, ale Wam podaję oryginalny przepis stworzony przez Kasię. Polecam, bo są łatwe i pyszne!
Składniki na 5 serniczków w kokilkach o średnicy 12 cm lub jeden sernik w tortownicy o średnicy 22 cm:
- Ciasto:
– 270 g mąki;
– 150 g miękkiego masła;
– 120 g cukru pudru;
– 2 duże żółtka
- Masa serowa:
– 500 g sera białego ;
– 3 jajka;
– 1 łyżka mąki ziemniaczanej;
– 5 pełnych łyżek cukru pudru (ja użyłam 3);
– 2 łyżki rumu (ja użyłam ekstrakt waniliowy);
– 5 dojrzałych gruszek
- Sos karmelowy:
– 1/3 szklanki brązowego cukru;
– 1/2 szklanki śmietany kremówki (36%);
– 1 1/2 łyżki masła
Wykonanie:
Jeśli mamy mocno dojrzałe, miękkie gruszki, to nie musimy tego robić, ale jeśli macie twardsze owoce, to proponuję je wcześniej obgotować. Około 15 minut w posłodzonej wodzie – 4 łyżki cukru na litr wody. Ugotowane owoce odstawiamy do wystygnięcia.
Mąkę łączymy z cukrem i wcieramy w nie masło do chwili powstania drobnej kruszonki a następnie dodajemy żółtka i zagniatamy ciasto w kulę. Jeśli ciasto nie chce się skleić (zależy od wilgotności mąki i wielkości żółtek) dodajcie płaską łyżeczkę gęstej śmietany 18%. Ciasto wałkujemy i wykładamy nim kokilki lub tortownicę (spód i boki). Ciasto można chwilkę podpiec (w 200 stopniach ok. 10 minut).
Wszystkie składniki masy serowej łączymy w misce miksera miksujemy chwilkę, tylko do momentu, aż składniki się połączą. Masę serową wlewamy do foremek, mniej więcej do połowy wysokości ciasta. Następnie do serniczka wkładamy gruszkę ( ja wydrążyłam z niej gniazdo nasienne). Po jednej gruszce w jedną foremkę. Chyba, że robicie duży sernik, to ustawiamy je obok siebie, najlepiej na planie koła.
Jeśli pieczecie małe serniczki, to pieczemy je w 190 stopniach około 45 – 50 minut, natomiast duży sernik pieczemy około 70 minut. Upieczone serniczki odstawiamy do przestudzenia.
Składniki na karmel umieszczamy w garnku z grubym dnem i doprowadzamy do wrzenia. Kiedy karmel się zagotuje zmniejszamy ogień i gotujemy ok 10 minut dość często mieszając aby się nie przypalił. Karmel powinien odrobinę zgęstnieć. Lekko przestudzonym karmelem polewamy serniczki.
Smacznego
Komentarzy: 7
ugotujmyto.pl napisał(a):
13 lis 2013
Ale boskie smaki
Aga napisał(a):
14 lis 2013
Bardzo nam smakowało i zniknęło błyskawicznie
kulinarny blog samanthy napisał(a):
1 lis 2013
Fantastycznie wygląda i zapewne pysznie smakuje ! Pozdrawiam
Aga napisał(a):
1 lis 2013
Zniknęły błyskawicznie
Marta napisał(a):
24 paź 2013
Serniki zawsze pięknie się prezentują!
gin napisał(a):
17 paź 2013
Mmm, coś wspaniałego! Podobają mi się ogromnie
Aga napisał(a):
17 paź 2013
Bardzo się cieszę i polecam!