Jak dla mnie nic nie równa się ze smakiem domowego żurku. Przygotowanie zakwasu to dosłownie 2 minuty i czekanie kilka dni i mamy swój domowy pyszny zakwas. Od jakiegoś czasu większą uwagę zwracam na to, co jest napisane na opakowaniach produktów kupowanych w sklepach i już na prawdę rzadko korzystamy z gotowych produktów. Niektóre „gotowce” są smaczne, albo chociaż zjadliwe, ale aromatyczna zupa, na prawdziwych składnikach nie ma sobie równych. Dwa lata temu przedstawiałam Wam przepis na tradycyjny zakwas na żur z mąki żytniej razowej. W tym roku już od dłuższego czasu chodził za mną owsiany zakwas na żurek, widziałam taki przepis u Ewy Wachowicz, ale sama skorzystałam z przepisu Olgi i to był traf w dziesiątkę. Zakwas wychodzi niezwykle aromatyczny, a zupa na takim zakwasie jest wyśmienita. Owsiany zakwas na żurek można zrobić z mielonych płatków owsianych, albo z mąki owsianej, można przechowywać przygotować większą ilość i przechowywać nawet kilka miesięcy w lodówce!

owsiany zakwas na żurek

Składniki:

• 6 czubatych łyżek płatków owsianych
• 5 ząbków czosnku
• 4 listki laurowe
• 10 ziaren ziela angielskiego
• 2 łyżki soku z kapusty lub kiszonych ogórków niepasteryzowanych (celem zaszczepienia kwasu mlekowego, wtedy zakwas szybciej dojrzewa) Można pominąć ale musi dłużej stać aby skwaśnieć.
• 700 ml letniej wody

Wykonanie:

Płatki owsiane zmielić w młynku. Ząbki czosnku przekroić na pół.W dużym słoju lub kamionce wymieszać wodę z mąką, przyprawami, czosnkiem i sokiem z kapusty lub ogórków. Przykryć gazą i zostawić na minimum 5 dób, mieszając codziennie minimum 1 raz drewnianą czystą łyżką. Gdy zakwas pachnie kwaśno i słodko to znak, że jest gotowy do użycia.

[cookd]

Smacznego:)

Wielkanocne Smaki - edycja V
Wielkanocne Smaki - edycja V